Ogłoszenie

Sprzedam spółkę z o.o. gotową do natychmiastowej działalności.
Zapewniamy doradztwo oraz pełną obsługę prawną.
Rejestracja w KRS. PKD i siedziba wg. potrzeb nabywcy.

Pokrywamy koszty notarialne i załatwiamy wszystkie formalności,
cała Polska. W ramach oferowanych usług możemy poprowadzić jej
pełną księgowość, a także płace.
Użyczyć spółce adresu rejestrowego.
Zapraszamy na naszą stronę internetową: http://www.spolki.org/
lub o kontakt pod numerami telefonu +48 662-797-797,
+48 797-546-534, +48 536-901-059 lub +48 514-845-265.

niedziela, 8 listopada 2009

Jakich funkcji nie można łączyć w spółce?

Sprawując funkcję w zarządzie nie można być członkiem rady nadzorczej. Jest to jedna z sytuacji, gdy obowiązuje zakaz łączenia funkcji w spółce z o.o. Zakaz taki jest przewidziany w przepisach ksh. Oczywiście zakaz łączenia różnych funkcji w spółce może również wynikać z jej umowy, ale takie warunki należą do rzadkości. Zdarzają się natomiast w umowach spółek zapisy, że np. członkiem rady nadzorczej czy prokurentem w spółce nie może być osoba z najbliższej rodziny członka zarządu.

Członkiem rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w spółce z o.o. nie może być osoba, która jednocześnie w tej samej spółce jest:
a/ członkiem zarządu,
b/ prokurentem,
c/ kierownikiem oddziału lub zakładu,
d/ likwidatorem,
e/ zatrudnionym w spółce:
- głównym księgowym,
- radcą prawnym lub adwokatem,
f/ inna niż jedna z wymienionych osób, o ile podlega bezpośrednio członkowi zarządu albo likwidatorowi /najczęściej będą to pracownicy/ /art. 214 ksh/.

Jakie są skutki łączenia powyższych funkcji? Jeśli w trakcie sprzedam spółkę angielską LTD trwania mandatu członka rady nadzorczej /lub komisji rewizyjnej/ złamany został zakaz /np. osoba ta została powołana do zarządu/, skutkiem jest automatyczne wygaśnięcie jego mandatu.

Jeśli zaś osoba ta już pełni inną funkcję /np. prokurenta/, z którą związany jest zakaz, wówczas jej powołanie do rady jest nieważne – osoba ta nie zostaje więc w ogóle członkiem rady /lub komisji/.
Z taką sytuacją wiążą się kolejne konsekwencje – paraliż rady nadzorczej /albo komisji rewizyjnej/ lub możliwość podważenia podjętych przez nią decyzji.

Faktyczny paraliż rady /komisji rewizyjnej/ nastąpi, jeśli na skutek nieważnego wyboru /lub wygaśnięcia mandatu/ liczba członków rady /komisji/ spadnie poniżej minimum wymaganego przez ksh /3 osoby/ lub poniżej minimum wymaganego przez zapisy umowy spółki. W takiej sytuacji rada nie może działać /a więc np. podejmować uchwał/ i konieczne jest jak sprzedam spółkę najszybsze uzupełnienie jej składu. Oczywiście do tego czasu ewentualne jej uchwały będą nieważne.

Możliwość zaskarżenia uchwał pojawi się natomiast, jeśli co prawda rada mogła podejmować uchwały, ale na skutek wygaśnięcia mandatu jednego z członków zarządu /lub jego nieważnego wyboru/ okazuje się, że np. nie było kworum lub gdyby jego głos nie był liczony, wówczas spółki z VAT-EU nie doszłoby do przegłosowania uchwały. Natomiast gdyby ten głos „odliczyć” i tak doszłoby do podjęcia uchwały, powinna być ona uznana za ważną.